Mroki osobowości osób nadużywających i uzależnionych od zabiegów estetycznych – studium przypadków

Nasze ciało jest zwierciadłem naszej duszy, psychoanalitycy mówią o pamięci ciała,polega ona na tym, że to czego nie zapamiętamy na poziomie świadomym zostanie na zawsze wpisane w nasze ciało.

Od zawsze fascynował mnie człowiek, ze wszystkimi swoimi zasobami z tym co nazywamy dobrem i tym co określamy złem, świadomie wybrałem drogę beauty, zaczynając od włosów przechodząc przez wizaż kończąc na kosmetologii, w tym czasie dostawałem wiedzę od świata i ludzi, którzy “wiedzieli”, “rozumieli”, “czuli”, to oni pomogli mi zrozumieć , że istota piękna zawsze ma swoje ziarno we wnętrzu.  Wiele godzin konsultacji z moimi klientami podczas coachingów oraz przed zabiegami a także rozmów podczas zabiegowych spotkań, tylko utwierdziło mnie w tym przekonaniu.

Czasem zmieniając wizerunek zewnętrzny próbujemy wpłynąć na nasze wnętrze, po czasie okazuje się, że (u ludzi, którzy mają szczęście),  to droga donikąd, u innych staje się ona błędnym kołem. Terapeuci używają tutaj syndromu Michaela Jacksona, który aby zostać białym wybielił skórę, jego dramat polegał na tym, że “biali” ludzie nie zaakceptowali go jako “swojego” a ciemnoskóry już nie był… Zawisł pomiędzy, jak wisielec bujając się od jednej grupy etnicznej do drugiej, pozostając do końca w zawieszeniu bez poczucia stabilizacji i ugruntowania, być może to doprowadziło do tego, że Michael pomimo bezwzględnego sukcesu zawodowego, i faktu, że wiele osób darzyło go ogromną sympatią, doprowadziło do kilkudziesięciu operacji nosa – który wkrótce potem zaczął nieść poważne komplikacje. Nos w psychoterapii czy symbolice jest bardzo ważnym symbolem, odpowiada za oddech a oddech za życie, wielokrotne zmniejszenie nosa może nieść informacje na poziomie analitycznym “ nie chce oddychać – nie zasługuję na życie”. Może to być także próba ucieczki od specyficznego kształtu nosa występującego u czarnoskórych.

Czy obsesyjna potrzeba zmiany może nieść za sobą jeszcze jakieś informacje – oczywiście, popatrzmy na przeszłość muzyka, jako dziecko doświadczał regularnej przemocy fizycznej i seksualnej ze strony ojca. Znając ten fakt możemy wysnuć także kolejny wniosek: wewnętrzne dziecko dorosłego Michaella mogło powiązać swoją etniczność z ojcem czyli oprawcą. Człowiek na poziomie emocjonalnym zawsze wybiera najprostsze rozwiązania, czyli być może dla tego, dorosły mężczyzna z cieniem ojca na plecach postanowił się wybielać, i minimalizować nos tylko po to aby zdobyć wolność i niezależność, zapomniał jednak o tym, że oprawca mieszkał w jego sercu i to tam najpierw trzeba by było dokonywać zmian.

Psychoanalitycznie i symbolicznie można interpretować wszystko natomiast sens znajdujemy tylko wtedy gdy trzymamy się faktów, i jesteśmy uważni, a nie kiedy nadużywamy i generalizujmy, bo przecież nie można zarzucić człowiekowi z zajęcza warga lub bardzo odstającymi uszami, które często, mogą wzbudzać kompleksy, że to na pewno z powodu próby udowodnienia sobie, że uwalnia się od “obcego”* w swoim życiu. Interpretuje się tylko takie modyfikacje, które kulturowo i społecznie wychodzą poza normy.  Nieraz na pewno spotkaliście w swoich gabinetach osoby, które mają biust karykaturalnie za duży lub usta wypełnione w taki sposób, że utrudnia im to normalne funkcjonowanie. Takie kobiety i coraz częściej mężczyźni, dążący do wizerunku, na przykład lalki ken, bądź uważający, że w tą stronę idą, niosą za sobą smutną prawdę, której warto czasem się przyjrzeć aby zdobyć informacje o motywacji i zmienić naszą postawę jako zabiegowców i profesjonalistów z oceniającej na rozumiejącą… . Pamiętajmy jednak, że powiększenie ust lub zabiegi z botuliną nie świadczą o neurotyzmie o którym mogą świadczyć usta, które wchodzą do gabinetu przed właścicielką pięć minut wcześniej.

Podczas ósmego już ogólnopolskiego kongresu kosmetologii estetycznej, z przyjemnością razem z Państwem przypatrzę się szczegółowo symbolom, i pozytywnym intencjom jakie niosą modyfikacje ciała, pokaże Państwu także możliwości rozmowy i takiej asertywnej postawy w odmawianiu wykonania zabiegu takim osobą, aby niosło to komunikat “(…) rozumiem twoją potrzebę”. Aby klient, który wychodzi, ze spotkania bez wykonanego zabiegu nie czuł się na nieświadomym poziomie odrzucony tylko wzmocniony i chociaż kosmetolog nie jest psychoterapetą to niejednokrotnie taką rolę spełnia dla swoich klientów. W związku z tym, im więcej będziemy mieli zasobów w pudełku z naszymi umiejętnościami tym więcej będziemy mogli razem zdziałać. Ciekaw jestem jak bardzo miło będzie mi się z Państwem spotkać i jak dużo wspólnych wniosków wyniesiemy z tego niezwykłego kongresu. Do zobaczenia więc …

Alan Dąbrowski

Menu

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij